Probiotyk na alergię?

Ryzyko czy skutki alergii można zminimalizować. Pomoże w tym odpowiednia osłonka. Nie chodzi o parasol czy kapsułę, która będzie chroniła przed zewnętrznymi czynnikami. Odporność, nie tylko na alergie, ale także na infekcje, rodzi się w jelitach. Sprzymierzeńcem alergika jest Osłonik – probiotyk.

Co probiotyki mają wspólnego z przeciwdziałaniem nadwrażliwości? Prawidłowa mikroflora i szczelność bariery jelitowej są niezwykle ważne w przypadku alergii pokarmowej. Zdrowe jelito przepuszcza do wnętrza organizmu tylko wybrane cząstki pokarmowe, stanowi natomiast zaporę nie do pokonania dla szkodliwych substancji. W przypadku, gdy struktura zostanie uszkodzona przez używki, stres, leki (antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne), infekcje wirusowe i bakteryjne, konserwanty czy inne, może dojść do utajonej alergii pokarmowej, która powoduje przewlekły stan zapalny. Dlatego niezwykle ważna jest regeneracja mikroflory jelitowej, o co najłatwiej przez zastosowanie kuracji probiotykami.

Wbrew mniemaniu zwolenników naturalnych kuracji, probiotyków dostępnych w aptekach nie da się zrównoważać produktami spożywczymi. Kiszonki, kefiry czy jogurty zawierają oczywiście dobre bakterie, ale przy odbudowie szczelności jelit znaczenie mają tylko ich określone szczepy, w dodatku w ilości, której nie jesteśmy w stanie przyjąć z jedzeniem. Co więcej, nawet gdyby ktoś zdołał zjeść kilkanaście kubków jogurtu, to kultury bakterii w nich zawartych zostaną strawione w żołądku. Nie dotrą zatem do celu, czyli jelit.

Z odsieczą przychodzą probiotyki w tabletkach, proszkach czy kapsułkach, np. wspomniany już Osłonik Max, który zawiera  doskonale wyważone i dobrane probiotyki: liofilizowane komórki drożdżowe Saccharomyces bouldarii DBVPG6763, liofilizowane bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnous GG ATCC 53103 oraz inulinę. Numery pojawiające się przez nazwie szczepów to niezwykle istotny wyznacznik jakości probiotyku. Wybierając spośród bogatej rynkowej oferty pamiętajmy, że jeśli producent nie podaje numeru kolekcji, to należy mieć poważne wątpliwości, czy jest to faktycznie szczep probiotyczny. Dla pewności i skuteczności kuracji decydujmy się tylko na produkty, których nazwa, ale przede wszystkim numer, widnieją na opakowaniu.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.